§ Milyen ügyekben fordulhat hozzánk?

                                    
                                 
Irodánk polgári jogi jellegű viták mediálásával foglalkozik. Kiemelt területként foglalkozunk válásokkal és gazdasági társaságok közötti konfliktusokkal.
A leggyakoribb ügycsoportok:
- válás
- örökségi viták
- tulajdoni viták
- kártérítések
- tartozások
- szomszéd viták
- hatóságokkal való viták
- bankokkal való viták
- üzleti viták

Válás                                                   Kérdésem van

A válás mindenkit megvisel lelkileg. Sokan azt hiszik, hogy ők képesek lesznek tiszta fejjel meghozni az összes döntést (van akinek sikerül is), de sajnos a statisztikák azt mutatják, hogy ez legtöbbször mégsem sikerül. Az osztozkodás és a gyerekek felügyelete miatti harc végül általában felörli az idegeket és könnyen olyan helyzetben találhatjuk magunkat, amit soha nem hittünk volna. Ennek sokszor a hosszú elhúzódás is az oka. A mediáció a lehető legjobb választás válás esetén. Legjobb módszer a megelőzés: ha már mediátorral fogunk neki a válásnak szinte biztosak lehetünk benne, hogy rövid idő alatt, mindenki számára elfogadható és legfőképpen a GYEREKEK számára legkíméletesebb módon fogunk elválni. De sohasem késő: ha már elfajult a helyzet, akkor különösen ajánlott mediátorhoz fordulni és minél előbb normalizálni a viszonyt. A közös gyermekek örökre összekötnek volt házastársunkkal, ne hagyjuk megmérgezni az életünket az állandó harccal.
A válási mediáció irodánk egyik fő profilja, külön oldalon még több információt találhat róla.

Örökségi viták                                     Kérdésem van

Korábban jól működőnek hitt családi kapcsolatok mennek tönkre igen gyakran örökségek körüli viták során. Ne hagyja, hogy az Ön családjával is ez történjen! Természetesen a mediáció során nincs lehetőség arra, hogy atörvény szerinti örökösödési szabályokat megváltoztassuk. De tudjuk, hogy törvényes kereteken belül ios rengeteg élehetőségg van arra, hogy az örökös társak egymás orra alá borsot törjenek. A mediáció során ezeket a vitákat lehet megszüntetni, biztosítva azt, hogy a családi kapcsolatok újra normalizálódjanak. A családi kötelékek örökre összekötnek minket.


Tulajdoni viták                                     Kérdésem van

Mint tudjuk a tulajdonjog egy nagyon bonyolult jogviszony. Az ember azt hinné, hogy ami az övé az az övé, ez nem lehet vita tárgya. Sajnos ez korántsem ilyen egyszerű. Különösebb jogi fejtegetés nélkül is világos, hogy más egy dolog tulajdonosának lenni és egy másik dolog birtokolni azt a dolgot. (Egyszerű példák hozhatók az ingatlanokkal kapcsolatban.) Hosszadalmas perek előzhetők meg azzal, ha ilyen ügyekben a bíróság helyett mediátorhoz fordulunk. Az évekig elhúzódó peres eljárás során súlyos veszteségek érhetik a tulajdonosokat, mégha sikerül is bizonyítaniuk a bíróság előtt az igazukat.
Amennyiben a másik fél nem rosszhiszemű, a mediáció útján szerezhetjük vissza a leggyorsabban tulajdonunkat.

Kártérítések                                         Kérdésem van

Az egyik legkiszámíthatatlanabb kimenetelű per a kártérítési per. Nem lehet előre megjósolni, hogy mit és milyen összeget ítél majd meg a bíróság, ha egyáltalán megítél valamit. Az biztos, hogy döntés csak jóval a kár bekövetkezte után fog születni, amikorra a károsultnak már rég rendeznie kell a kárát. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy a károkozót számára vállalhatatlanul nagy összeg megfizetésére kötelezi a bíróság.
Kártérítés esetén a legjobb megoldás a mediáció. Egyrészt a károkozás után viszonylag rövid időn belül rendezhető az ügy, másrészt pedig a felek önkéntes megállapodása miatt sokkal reálisabb és mindkét fél számára kielégítő kártérítési összegről születhet megállapodás.


Tartozások                                            Kérdésem van

Az úgynevezett baráti kölcsönök igen gyakoriak és gyakran teszik aztán tönkre ezeket a barátságokat.
Ha az adós valami miatt nem tud időben teljesíteni, a leggyakoribb eset az, hogy elkezd ködösíteni vagy bujkálni. Pedig viszonylag ritkán fordul elő, hogy végleg nem akarja visszafizetni a tartozását, csak kényelmetlen számára a helyzet, ezért kerüli a konfrontálódást. A kölcsönbeadó pedig ettől egyre idegesebb lesz, mert nincs információja, ezért a legrosszabbra számít, azaz arra, hogy ennek a pénznek már bottal ütheti a nyomát. Ha bírósághoz fordul, valószínűleg hozzá jut a pénzéhez, de mikorra és a jó viszonynak is vége lesz örökre. Ha ilyen helyzetbe kerül forduljon inkább mediátorhoz! A mediátor előtt könnyen tisztázhatóak a félreértések, megbeszélhetőek  nehézségek, űtóütemezhető a tarzozás és megnyugszanak a kedélyek. A jó viszony pedig megőrizhető.


Szomszéd viták                                      Kérdésem van

Ezek a perojatívan sokszor tyúkpereknek tartott viták sajnos sok ember mindennapjait mérgezik meg. Az egész hangulatunkra, életminőségünkre rossz hatással vannak, mégis nagyon nehéz megszüntetni őket. Az ilyen esetekre a legjobb megoldás a mediáció. A szomszédunkkal várhatólag hosszú évekig együtt kell élnünk, és jobb ha ezt megbékélve tesszük. Sem a bírósági ítélet sem az önkormányzat döntése nem fogja a felek közti viszonyt helyrehozni, sőt csak tovább mérgezheti, hiszen a vesztes félnek számtalan lehetősége van a nyertes fél további bosszantására.
A mediáció során  feltárjuk azokat a sokszor rejtve maradt indítékokat, amelyek miatt a szomszéd viták elmérgesednek. A mediáció az egyetlen módszer, amely segíthet abban, hogy felek valóban megbékélve oldják fel a köztük lévő konfliktust és ha nem is barátként, de legalább normális viszonyt fennartva tudjanak egymás szomszédságában tovább élni.

 
Hatóságokkal való viták                      Kérdésem van

A hatóságokkal való konfliktusokban az emberek sokszor érzik magukat teljesen kiszolgáltatottnak. A hatóság sokszor van erőfölényben (ami nem véletlen, hiszen a közhatalom megtestesítője), de ugyanakkor természetesen értünk van és nem ellenünk. Még ha ez a konkrét vitában nem is világlik ki egyértelműen. Az ember egy kicsit tart is a hatóságtól, mivel nem is ismer minden szabályt pontosan, szemben a másik féllel. Aki viszont gyakran menekül, hiszen rengeteg a dolga, az ügyeket minél előbb szeretné lezárni, nem pedig bonyolítani, az akadékoskodó ügyfél úgy hiányzik neki, mint púp a hátára. A hatóságot is be lehet persze perelni. Innentől számíthatunk csak arra igazán, hogy az ügyünk végtelen hosszúra nyúlik, hiszen az ügyintéző kikerül a képből, valami más részleg vagy külsős ügyvéd fog az üggyel foglalkozni, akiknek már semmi közük nincs az eredeti ügyhöz. Ennél sokkal jobb megoldás, ha inkább mediátorhoz fordulunk. A hatóságokat, bár természetesen jogszabályok kötik, de azért általában elég széles mérlegelési jogkörük van. Ha sikerül tehát érdemi párbeszédet kezdeményezni velük, mondjuk egy mediáció keretében,  a törvényes lehetőségeken belül általában található elfogadható megoldás. A hatóság is emberekből áll, akik hajlanak az ésszerű és eredményes megoldásokra.


Bankokkal való viták                          Kérdésem van

Manapság már szinte mindenkinek vannak kapcsolatai bankokkal, mert a bankok alapvetően megbízhatóan működnek. Sajnos azonban előfordul, hogy hiba csúszik ebbe az egyébként nagyon bonyolult gépezetbe és ezek a hibák nem kevés pénzünkbe kerülhetnek. A hiba nem mindig a bank oldalán történik. És sajnos sok a csalás is, amelynek lehetünk szenvedő harmadik szereplője. A bankok nem hatóságok, döntési szabadságuk nagyon széles. Ha bármilyen komolyabb problémánk adódik a legjobb tárgyalni róla a bankkal. A bankoknak egyébként is nagyon fontos diszkréció, a jó hírnév megőrzése, így várhatólag ők is érdekeltek a konfliktusok minél egyszerűbb megoldásában. Ha tehát vitája van a bankjával probálja azt mediáció útján rendezni a hosszú évekig tartó pereskedés helyett.

(Fontos megjegyezni, hogy a hitelek átütemezése illetve egyéb fizetési problémák egyeztetése a bankkal nem tartozik a mediáció területei közé.)


Üzleti viták                                           Kérdésem van

Az eddig tárgyalt témáktól kicsit eltér a gazdasági társaságok közötti konfliktusok kezelése. Elsősorban olyan szempontból, hogy az ilyen vitákban a személyes érintettség nem lényeges elem, viszont az ésszerűség annál meghatározóbb. A mediáció legszélesebb körben az üzleti életben alkalmazható és itt is terjed a leggyorsabban.
A gazdasági életben nagyon fontos az idő. Néha fontosabb is lehet, mint a pénz konkrét összege. Persze a legtöbb esetben az ésszerűség miatt a felek önmaguktól is képesek konfliktsaikat, problémáikat megoldani, hiszen a szereplők jó tárgyalási kézségekkel és tapasztalatokkal rendelkeznek. Néha mégsem sikerül ez egyedül. Ennek számtalan oka lehet, de a leggyakoribb illetve legáltalánosabban erre visszavezethető ok az információhiány. Nem ismerünk valamit pontosan, ezért pánikba esünk, feltételezünk valamit a másikról, ami nem feltétlenül igaz. A másik persze általában okot szolgáltat erre a feltételezésre,de ettől még nem biztos, hogy a feltételezés helyes.  Ez pedig odáig vezethet, hogy megszakad a párbeszéd a felek között előbb-utóbb pedig az a fél, aki emiatt veszít (pénzt, hírnevet, üzleti lehetőséget stb.) perre viszi az ügyet. Innentől garantált, hogy évekig nem lesz az ügy lezárva. A felek, pedig biztosan nem fognak többet egymással üzletelni, még ha ez kifizetődő is lenne nekik.
Gazdasági társaságok számára biztosan jobb megoldás a mediáció!
Rövid idő alatt születhet mindenki számára elfogadható megoldás, és még az sem kizárt, hogy az üzleti kapcsolat a jövőben is fennmaradhat. 2009 óta pedig minden gazdasági társaság köteles bizonyathatóan igazolni a bíróságon, hogy megpróbáltak egyezséget kötni mielőtt pereskedni kezdenének. Ennek egyik sikerrel kecsegtető lehetősége a mediáció.

Irodánk egyik fő tevékenységi területe a gazdasági mediáció, ezért ezzel a témával külön oldalon is foglalkozunk.
Gazdasági mediáció

Kérdése van?
Írjon nekünk!